ARI Image Slider

Warning: is_file(): open_basedir restriction in effect. File(/www/necromanek.cz/necromanek.cz/images/moodle/01.jpg/labels.txt) is not within the allowed path(s): (/www/autoprep:/usr/share/pear:/usr/share/php:/www/necromanek.cz:/php_sess_data/necromanek.cz:/www/necromanek.cz-tmpdir:/var/www/web5/necromanek.cz:/var/www/web2/necromanek.cz) in /www/necromanek.cz/necromanek.cz/plugins/content/sigplus/services.php on line 662

HDR fotografie

Co je HDR a proč ho používat

Ne, nemusíte se děsit při pohledu na cize vypadající pojem. Ve skutečnosti jde o techniku, která vám umožní zachytit na fotografii více detailů a zredukuje bílé přepálené plochy a tmavé splývající plochy na minimum. Princip je poměrně jednoduchý a výsledky stojí za to.

Pojďme tedy přímo k věci. HDR znamená High Dynamic Range (vysoký dynamický rozsah). Určitě jste se setkali nebo přímo vyfotili fotografie, které měly některé části, např. oblohu, příliš světlé, bez kresby a některé části naopak příliš tmavé. Ačkoliv lidské oko dokáže vidět detaily jak na obloze, tak na krajině pod ní, fotoaparát není takových kousků schopen. Nedokáže zachytit takový rozsah světel a stínů, takový rozdíl mezi nejsvětlejšími a nejtmavšími částmi scény. Fotoaparáty mají mnohem nižší dynamický rozsah než lidský zrak.

Typickým příkladem, kdy elektronika fotoaparátu nestačí zachytit reálně scénu, jsou fotografie oken, snímaných za dne z místnosti. Na takových fotkách je buď vidět místnost a v okně pouze bílé světlo nebo naopak krajina za oknem, ale místnost je velmi tmavá, skoro černá (viz první obrázek). To se děje proto, že je příliš velký rozdíl mezi nejsvětlejším a nejtmavším místem scény a fotoaparát takový rozdíl není schopen zachytit. HDR fotografie (obr. 2) tato omezení prakticky odstraňuje.

 

 

Jak HDR fotografie vzniká

Nejdříve je třeba se chvíli zabývat právě dynamickým rozsahem a expoziční hodnotou, tzv. EV (Exposure Value). Expozice snímku je ve fotoaparátu ovlivněna třemi veličinami:

  • časem expozice,
  • clonou,
  • a ISO citlivostí.

 

Podrobnostmi se zabývá jiný článek, pojednávající o expozici, ale v zásadě jde o to, že pokud se zvýší nebo sníží množství světla 2x, změní se o hodnotu 1 EV. Např. pokud zvýším hodnotu ISO ze 100 na 200, sníží se dvojnásobně množství dopadajícího světla (-1 EV). Při fotografování kontrastní scény se může lehce stát, že je rozdíl mezi nejsvětlejším a nejtmavším místem třeba 10-12 EV, ale běžný digitální fotoaparát zvládá pouze dynamický rozsah okolo 6-7 EV, lidské oko pro srovnání je schopno vnímat až neuvěřitelných 30 EV.

Právě práce s hodnotou EV je podstatou při pořizování snímků pro HDR zpracování. Ve stručnosti nám jde o to, vyfotografovat správně exponovaný snímek, podexponovaný (s menším množstvím světla, např. -1 EV) a přeexponovaný (s větším množstvím světla, např. +1 EV) a tyto tři snímky překrýt přes sebe a z každého vzít tu kvalitně osvětlenou část pro výslednou fotografii. V praxi fotoaparát většinou dovoluje regulovat EV i po menších částech než 1 EV, např. po třetinách (1/3 EV, 2/3 EV...). Takto pak mohou vypadat zdrojové fotografie pro HDR:

 

 

K pořízení tří snímků s různou expozicí používáme funkci expozičního bracketingu, kterým jsou dnes vybaveny i slušnější kompakty. Fotoaparát s touto funkcí vyfotí tři snímky na jedno zmáčknutí spouště, každý s jinou expozicí.

Pro zpracování HDR fotografií doporučuji použít software přímo tomuto účelu určený, mezi nejznámější patří Photomatix nebo Easy HDR, ale existuje jich celá řada. Specializovaný software umožňuje relativně jednoduché a detailní nastavení a HDR fotografie může být hotová během několika málo minut. Je třeba počítat s tím, že profesionální výsledky něco stojí a tyto programy nejsou zdarma.

 

Nevýhody a úskalí HDR

V předchozím textu jsme si řekli, jak HDR fotografie vzniká a proč může být užitečná. Je čas si říct, kde jsou její omezení a nevýhody.

V prvé řadě, HDR se nemusí líbit každému a existuje stejný počet odpůrců jako zastánců této techniky. Pokud se podíváte na uvedené příklady, je znát rozdíl mezi realitou a HDR fotografií, která přece jen vypadá jinak, než když se na scénu díváte vlastníma očima. Ovšem to záleží i na vkusu a způsobu zpracování, protože výsledná HDR fotografie se nemusí prakticky lišit od skutečnosti a přitom může využít výhod, které HDR přináší, viz následující příklad, kde jsou stejné fotografie upraveny do HDR s různými výsledky. Je vidět, že lze využít HDR pouze k dosažení vyššího dynamického rozsahu a odkrytí detailů, které na původní fotografii nejsou vidět, ale lze si také s HDR pohrát a tvořit obrázky vzdálené realitě. Tak či tak, původní fotografie bude vždy vypadat jinak.

 

 

Protože překrýváme více fotografií, je logické, že při snaze o kvalitní nerozmazanou fotografii musíme použít stativ nebo fotoaparát někam postavit. Nedoporučuji fotit z ruky, přestože předchozí snímky v příkladu jsou takto pořízeny.

Z uvedeného rovněž vyplývá, že fotografovaná scéna musí být co nejvíce statická. HDR fotografie není určena pro fotografování pohybujících se objektů, lidí, uškodí jí i vítr, pohybující s listy nebo trávou. Přestože software se snaží při překrývání odstranit efekt pohybujících se objektů, výsledky nebývají stoprocentní. Na následující fotografii si program poradil s chodícím dítětem velmi slušně, ale kdyby stálo více v popředí, výsledek by zřejmě už tak dobrý nebyl. Na původní fotografii je pomocí grafického editoru naznačen pohyb dítěte během fotografování. Na snímku s bagrem nepomohlo nic a listy jsou bohužel rozmazané a dvojité.

 

 

HDR fotografie je obecně méně ostrá než klasická, což je další nevýhodou, nicméně to většinou amatérskému fotografovi nevadí, protože běžný pozorovatel tento rozdíl na monitoru nebo vytištěné fotografii sotva pozná.

Na HDR fotografiích vzniká mnohem více šumu. I s tímto problémem se snaží program při tvorbě vyrovnat, ale výsledky nejsou rozhodně ideální. Lepší situace nastává při fotografování zrcadlovkou, ale při HDR z kompaktu velmi doporučuji použít další program na odstranění šumu.

Přes uvedená omezení a nedostatky určitě stojí HDR fotografie za vyzkoušení. Pokud projdete internet, uvdidíte, jakých ohromujících výsledků dosahují s touto technikou profesionálové.

Ať se vám při experimentech s HDR daří!

 

joomla template 1.6